Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Dobre mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Poradnik Prasóweczki Prasówki Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu grze i ciekawostek historycznych. To miejsce, jakie nie istnieje naprawdę wspaniałe jak pozostałe w Polsce, tylko pamięta wiele do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów pozostaje jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o dużej historii, w którym kojarzyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zdobyły w 1364 roku, i przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto zajrzeć Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały postawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, którym stanowi droga Sienkiewicza.

To miejsce historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna łączy się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest dobro zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najdoskonalszych znaczeń tego cudownego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest rzeczywiście Sandomierz. Zwany ze względu na swoje miejsce „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i rozdziela je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to dziwne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To absolutna brama miejska, która zachowała się do naszych klimatów. By zobaczyć miasto z drugiej strony warto zobaczyć podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i przeprowadza przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie skomplikowana, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a szlaki nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze znajdują się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia zatrudnionego w tym terenie, datowane na moment paleolitu. Góry Świętokrzyskie to ponad miejsce, któremu uroku dodają liczne historii i podjęcia ludowe, modne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to miejsce obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to miejsce, jakie nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, ale też największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi wówczas jedyny z najdalszych, murowanych domów w Polsce. Dom jest przydatny dla zwiedzających również wolno go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w jakiej zajmował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmodyfikowana w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacji o tym stanowisku pojawiły się już w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a zrealizowała w 1644, stara ostatnie piękna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments