Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak korzystać na ropie naftowej?

Prasóweczki

Jak zasługiwać na ropie naftowej? Od wielu miesięcy jesteśmy zasypywani informacjami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu inwestorów zastanawia się ile na obecnych zagadnieniach można zarobić i jak zatem w praktyce zrobić. A inwestować w ropę można bardzo łatwo. Obecnie w Polsce mamy dojazd do instrumentów ekonomicznych oraz urządzeń, dzięki którym wszystek spośród nas może w zaciszu domowego fotela czerpać ze zmian cen tego „czarnego złota”.
Dlaczego wszyscy wymagają być ropę naftową ?
Ropa jest produktem, bez jakiego nie może istnieć żadna gospodarka. To niepowtarzalny spośród najbardziej wartościowych surowców strategicznych świata. Ceny ropy z ponad 10 lat żyją a z początkiem bieżącego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co wysoce, aktualnie, w maju 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w maju 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła to o niemal 800%.

Wzrost cen aż do 2006 roku był względnie stabilny. W kolejnej połowie tegoż roku wystąpiła jednak duża korekta ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Istniała ostatnie natomiast tylko chwila wytchnienia dla kupujących. Od stycznia 2007 notowania znacznie łatwo pną się w górę.

Czym faktycznie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa rodzaje ropy. Drinkiem spośród nich jest Brent, wydobywana na platformach na Morzu Północnym, i druga to West Texas Intermediate, wydobywana na Swym Wschodzie, a w całej sile rafinowana w Stopniach Zjednoczonych – dlatego niezwykle ciekawa. Ta kolejna jest przeważnie o prawie 1-2$ droższa. Do ostatniego zestawu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na wszystkie rodzaje ropy prezentowane są kontrakty różnic kursowych (CFD), jakie możemy kupić oraz oferować na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli mamy, że ceny ropy pójdą w górę możemy kupić kontrakty CFD , jeśli jednak trafimy do wniosku, że tworzy się na rynku korekta to możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD korzystamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o cenie np. 50.000 zł będziemy potrzebowali 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Są wtedy wtedy transakcje dostępne dla dużego zakresu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o cenie 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby kupić dwa kontrakty inwestor musi posiadać na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor kieruje swoje wartości sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a łączna wartość sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora ma zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski a ile pragnę posiadać pieniędzy?
Aby czerpać z określonych transakcji należy otworzyć rachunek w domu maklerskim, który oferuje kontrakty CFD. Dzięki wejściu polski do Grupy Europejskiej jesteśmy pełny asortyment brokerów z Londynu, których ceny prowizji chodzą do najprostszych na świecie. Biura maklerskie mogą odrabiać w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (nadzorowanych przez KNF) dzięki czemu każde kwestie związane z prawem oraz zarządzaniem rachunku załatwimy w stylu polskim nie przesuwając się z budynku lub znajomego biura.

Konta na układy CFD potrafią żyć zaciągane w dalekich walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a minimalna kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów albo jej równowartość. Zakładając konto będziemy mogli pobierać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a i tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na samym rachunku inwestycyjnym obsługiwanym przez internet z pewnego miejsca na podłodze.

Kupować czy sprzedawać?
Według zgodnych opinii analityków ceny ropy będą ogromny. Niezmiennie rośnie na nią popyt, w liczbę jak poprawiają się światowe parki samochodowe. Teraz w Stopniach Zjednoczonych jest 250 milionów pojazdów, natomiast w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego chce chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znów się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy dodatkowo dbać o prężnie utrzymujących się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w terenach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) istnieje już niemalże wyczerpany. Nie droga wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny rozwijały się na wyrównanym poziomie potrzebne byłoby „pojawianie się” co mało lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze własnymi złożami.

„Ceny ropy będą dalej być, gdyż firmy naftowe zbyt kilkoro inwestowały w pracę oraz infrastrukturę, by potrafiły sobie poradzić z szerszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były lider FED.

Wszystko to też prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy wzrost cen ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost cen do ponad 140$ za baryłkę obecnie w kolejnej połowie 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania dokonają w czasu paru lat 200$.

Istnieje również nowa strona medalu. Drzewa nie rosną do nieba a spadające kamienie przedstawiają się w kraju z ziemi. Na dużo zmiennym rynku możemy dlatego oczekiwać i korekt i gwałtownych spadków. Inwestorzy, którzy znajdują, że przychodzi czas odwrócenia mogą wykorzystać kontrakty CFD do zabawy na stoki.

Ropa naftowa to bardzo płynny towar natomiast jej zmiany wykorzystywane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki nowym metodom oraz szerocy rynków walutowych możemy również dzisiaj w Polsce zawierać umowy na takich tychże warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Innego Jorku. Warto spośród tego posiadać.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments